MOKASYNY
- Luke & Style
- 24 maj 2015
- 1 minut(y) czytania
Słowo "mokasyn" pochodzi od algonkińskiego słowa "mocassin" oznaczającego but lub obuwie. Tradycyjna indiańska odzież charakteryzowała się bardzo dużą różnorodnością. Związana była głównie z pochodzeniem danego szczepu Indian. Jednak prawie uniwersalnym elementem garderoby były mokasyny - wytrzymałe obuwie w kształcie pantofla, wykonany z opalanej skóry bizona lub łosia.
Wszystkie mokasyny były pierwotnie wykonane z miękkiej skóry. Podstawowa konstrukcja indiańskich mokasynów były podobna w całej Ameryce Północnej, różnił się jedynie wzorem oraz rodzajem podeszwy, a także sposobem zdobienia, który był wyznacznikiem przynależności do danego plemienia. Mokasyny zszywano przy użyciu szydeł i ścięgien. Czasami doszywano do nich wzmacniające lub ozdobne kawałki skóry lub futra.
W zależności od regionu pochodzenia Indian można wyróżnić dwa rodzaje mokasynów. Pierwszy, posiadający twardą zelówkę i doszywaną miękką cholewkę był charakterystyczny dla Indian pochodzących południowo-zachodnich części Ameryki Północnej. Drugi rodzaj również wykonany był z miękkiej skóry, najczęściej był to jeden kawałek skóry zszywany w miejscu podbicia i pięty. Noszone były przez Indian z terenów wschodnich i północno-zachodnich Ameryki Północnej (zródło: native-languages.com).
W XX wieku mokasyny zaczęły być produkowane z grubszą podeszwą, gumową lub skórzaną. Również rodzaj materiału został zmieniony. Na półki sklepowe trafiły mokasyny wykonane ze skóry naturalnej i nubuku.
Jeśli o chodzi o stylizację, to mokasyny najlepiej komponują się ze spodniami typu chinos lub innymi modelami o prostym kroju, wykonanymi z lekkiego przewiewnego materiału (najlepiej z podwiniętymi nogawkami). Dobrze będą się komponowały również z bermudami - szczególnie w upalne dni.
Co do górnej części garderoby, to trafionym wyborem będzie koszulka polo i koszula w nieformalnym stylu. Zaleca się również zakładanie mokasynów na gołą stopę. W ten sposób będą się najkorzystniej prezentować.
Comments