top of page

FOLLOW ME:

Szukaj

KOSZULKA POLO - KLASYKA MODY MĘSKIEJ

  • Luke & Style
  • 30 maj 2015
  • 3 minut(y) czytania

Spośród wielu elementów męskiej garderoby, koszulki polo cechują się pewnego rodzaju klasyką, której nie może zabraknąć w męskiej szafie. W przypadku koszulek polo nasuwa się jedno, zasadnicze pytanie - skąd w ogóle pochodzi ich nazwa?

W istocie ich historia jest niezmiernie ciekawa i sięga aż XIX wieku. Dokładne ich pochodzenie nie jest jednak znane, aczkolwiek ich debiut nastąpił pod koniec XIX wieku w Manipur, w Indiach. Brytyjscy żołnierze stacjonujący w Manipur założyli pierwszy klub gry w polo. Sport ten zyskał w niedługim czasie na sporej popularności, szczególnie wśród brytyjskich żołnierzy, jak i plantatorów herbaty na terenie Indii, którzy stali się jej regularnymi graczami.

W niedługim czasie sporo uwagi przyciągał strój graczy. Pierwowzór koszulek polo wykonany był z bawełny, posiadał długie rękawy oraz pokaźny kołnierzyk, który był bardzo często przyczepiany przez graczy specjalnymi spinkami, aby nie trzepotał podczas szybkiej jazdy konnej. Gra w Polo została wprowadzona w Anglii w 1862 roku.

Pod koniec XIX wieku John E. Brooks, potomek załozyciela Brook Brothers w Stanach Zjednoczonych, przybył do Anglii w sprawach służbowych. Podczas oglądania meczu polo zauważył coś osobliwego w kołnierzyku graczy - posiadał małe guziki na końcach, aby zapobiec trzepotaniu na wietrze.

John był pod tak dużym wrażeniem tego rozwiązania, że postanowił wprowadzić je w produkcji koszul frakowych w rodzimej firmie.

Kolejną ważną datą w historii koszulek Polo był roku 1920, kiedy to właściciel sklepu z galanterią męską oraz gracz w Polo pochodzenia argentyńsko - irlandzkiego - Lewis Lacey, postanowił otworzyć pierwszy sklep z modą męską w Buenos Aires, w którym sprzedawał koszuli polo z wyhaftowanymi wizerunkami graczy w polo.

Kolejnym krokiem w historii koszulki polo było zaprojektowanie przez francuskiego tenisistę Rene Lacoste w latach 20. XX wieku białej, bawełnianej koszulki z krótkim rękawem i kołnierzykiem. Firma, którą założył dokładnie 80 lat temu, zapoczątkowała nową erę w dziedzinie odzieży sportowej.

W 1926 r. Rene Lacoste jako pierwszy tenisista pojawił się na korcie w koszulce polo z krótkim rękawem. Zaprezentował się w niej podczas turnieju US Open w Nowym Jorku. Jego koszulka wykonana była z bawełny, miała miękki kołnierz i dekolt zapinany na guziki. Wówczas tenisiści nosili długie spodnie i koszule z długimi rękawami, co było mało praktycznym strojem. Koszulki Lacoste'a wzbudziły ich zainteresowanie i też zapragnęli ubierać się podobnie.W 1927 r. amerykańska prasa nazwała Rene "Krokodylem", odnosząc się do tego, że nosił teczkę ze skóry aligatora. Pseudonim bardzo spodobał się tenisiście, gdyż dobrze opisywał również zawziętość i nieustępliwość jaka cechowała go na korcie. Lacoste poprosił swojego przyjaciela, by narysował mu krokodyla, a później kazał wyhaftować go na noszonych przez siebie koszulkach.

W 1951 roku Rene Lacoste wprowadził koszuli polo w pełnej gamie kolorystycznej. W tym samy czasie Lacoste zaczął ekspansję na terenie stanów zjednoczonych, gdzie boom gospodarczy i związane z nim poczucie tożsamości napędzały wzrost popularności koszulek polo. Sprzedawane były one wówczas po tylko w najlepszych domach towarowych na Madison Avenue za kwotę $8 za sztukę. Popularność koszulek polo wzrosła jeszcze bardziej, po tym jak prezydent USA Dwight Eisenhower zdecydował się nosić Lacoste polo podczas gry w golfa.

Kolejną datą w historii koszulki polo był rok 1972, kiedy to Ralph Lauren postanowił wzbogacić swoją markę produktem wyrafinowanym i ponadczasowym. Stworzył on linię o nazwie "Polo" do której zaliczały się głownie koszuli polo, a zbiegiem czasu także spodnie, marynarki oraz szorty.

W latach 90. koszulka polo wpisała się już na stałe w kanony nieformalnego stroju biznesowego. (źrodło: polo-shirts.co.uk)

Koszulki polo pasują najlepiej do szortów i spodni typu chino. Jeśli chodzi o dobór obuwia to doskonale pasującym będzie obuwie sportowe, ale również mokasyny, ale jedynie te w bardziej sportowym stylu oraz "deck shoes" (buty żeglarskie).

W zestawach z marynarką przyjęte jest noszenie koszulek polo włożonych do spodni. Zasadę tą stosuje się tylko w zestawach formalnych i eleganckich. Do marynarek sportowych można zakładać koszulkę polo na wierzch spodni.


 
 
 

Comentarios


  • Facebook Clean Grey
  • Twitter Clean Grey
  • Instagram Clean Grey

RECENT POSTS: 

SEARCH BY TAGS: 

© 2023 by Closet Confidential. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • Instagram Black Round
bottom of page